April 30, 2015 at 2:22 p.m.

Area elementary students compete at Math Masters of Minnesota

Area elementary students compete at Math Masters of Minnesota
Area elementary students compete at Math Masters of Minnesota

Students from Chisago Lakes representing Lakeside and Taylors Falls Elementary participated in the regional Math Masters of Minnesota Challenge at St. Croix Middle School, in Hammond, WI on April 24, 2015.  

Math Masters of Minnesota began in 1989.  Today, there are approximately 5,000 fifth and sixth graders registered to complete.  Math Masters is designed to promote excellence in critical thinking skills and problem-solving abilities as well as provide recognition to students for academic effort and achievement.  Teams and individual students from private and public schools may compete in Math Masters.  Math Masters is supported by The Hormel Foundation as well as many other individuals and businesses.

Chisago Lakes Teams performed well amongst the 19 teams  and 94 students competing at this site.   Lakeside Teams coached by 5th Grade Teachers Mr. Maahs & Mrs. Overgaard.  Taylors Falls team coached by Mrs. Casterton.   Lakeside teams placed First, Second, Third, and Fourth.  Taylors Falls Elementary placed Sixth.

Lakeside Gold (First Place)
● Robbie Boettner
● Alex Buermann
● Christian Kray  
● Storm Opdahl
● Ashton Pihl

Lakeside Green (Fourth Place)
• McKenna Kieffer
• Garrett Doolittle
• Leah Dreckman
• Henry Reedy
• Braedon Carr

Lakeside Black (Second Place)
● Kayla Bluhm
● Zach Carlson  
● Oskar Fuge
● Greta Gillach
● Seth Hoenk


Taylors Falls (Sixth Place)
• Katherine Saueressig
• Courtney Powell (Alt.)
• Maia Alden
• Adriana Her
• Brooklyn Nelson
• Mark Palmquist

Lakeside White (Third Place)
● Maya Benesch
● Kali Bradley
● Jase Laxen
● Reed Marquardt
● Sam Negus

Students also demonstrated excellence in Individual Facts and the Individual Portion of the competition.  Congratulations to these Fact Placement Winners:  Ashton Pihl (1st), Alex Buermann (2nd), Reed Marquardt (4th), Sam Negus and Braedon Carr tied for (7th), Christian Kray (9th), Seth Hoenk and Jase Laxen tied for (10th), Greta Gillach (12th), Oskar Fuge (14th).

These students placed in the Individual Portion of the competition:  Kayla Bluhm (1st), Christian Kray (2nd), Ashton Pihl (4th), Greta Gillach (5th), Sam Negus (6th), Garrett Doolittle (7th), Alex Buermann (8th), Seth Hoenk (9th), Jase Laxen and Mark Palmquist (tied for 10th).


Comments:

Commenting has been disabled for this item.

Events

February

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
25
26
27
28
29
1
2
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT

To Submit an Event Sign in first

Today's Events

No calendar events have been scheduled for today.

Events

February

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
25
26
27
28
29
1
2
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT

To Submit an Event Sign in first

Today's Events

No calendar events have been scheduled for today.